Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BİREY "0" LA ÇARPILSA NE OLUR?

Okunma  Yazar : ABDULLAH SUCU
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 502
Tarih  Tarih : 28 Aralık 2012, 15:22

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 BİREY “0”LA ÇARPILSA NE OLUR?

 

Abdullah SUCU

 

 Birey “0”la çarpılırsa, her rakamın başına gelen bireyin de başına gelir. Yani “0” tarafından yutulur.

 

Davranışlarımızı kabaca ikiye ayırabiliriz. İlki iradi olmayan, özgür seçim içermeyen dolayısıyla ahlakın da konusu olmayan UT (uyarım-tepki) davranışlarıdır. İkincisi ise alınan uyarıcıya yorumunu katarak organizmanın verdiği UOT (uyarım-organizma-tepki) davranışlarıdır. Burada iradi bir tercih söz konusu olduğu için ahlaki yanı vardır.

Anlamca birbirine yakın olan kişilik, şahsiyet ve karakter kavramlarını belirleyen, UT değil UOT türü davranışlarımızdır. Özgür iradeyle iyi yönde yapılan tercihler bireyi iyi karakterli, kişilikli ve şahsiyetli kılar. İnsandan beklenen de budur. Kaçınılması gereken kötü eylemler ise

bireyi kötü karakterli ve şahsiyetsiz kılar.

Şahsiyetsizlik, belli bir karaktere sahip olamama ya da çok karakterli olma, ya da karaktersiz olma halidir. Karaktersizlik ise, hakaret ya da eleştiri amacıyla kullanıldığı zaman “prensip ve değeri olmayan” anlamına gelir. Şahsiyetsiz olma durumu, kişiliksizlik gibi anlamlara da gelir.

Peki, iyi ve kötüyü belirleyen nedir? Bize göre belirleyici olan Allah’ın buyrukları ve bu buyruklara aykırı olmayan, asırlardan bugüne süzülerek gelen ve oluşan kültürümüz, gelenek ve göreneklerimizdir. İnanan insanlar davranışlarını bu iki ölçütle belirler ve hayatlarını buna göre sürdürme gayreti içinde olurlar.

Diğer yandan insan davranışlarının değişmesi, oluşması ve yerleşmesinde rol oynayan ve çağımızda türü artan etkenler vardır. Çoğu zaman bombardımana dönüştürülen planlı ve hedefli senaryolarla karşımıza çıkan emperyalist etkenler şahsiyet ve karakter oluşturmada oldukça etkilidirler. Özelde bireyi genelde de toplumu hedef olan bu etkenler, gayri meşru kaynaklardan beslendiği, gelişim ve değişim gibi kavramları sinsice kullanarak asıl amacı olan başkalaşma ve bozulmayı dayattığı için hedef kitle tarafından zorlu ve sürekli bir mücadele zorunlu hale gelir.

İtiraf etmeliyiz ki, bu mücadeleden yoksunuz. Kendimiz kalabilme, tavır koyabilme, doğru bir duruş sergileyebilme konusunda, hiç de kararlı ve samimi değiliz. Manevra kabiliyetimiz oldukça yüksek. Hiç zora gelemiyoruz. Sık sık yön değiştiriyor, kolaycacık alınıp satılabiliyoruz. Direnme gücümüzü yitirmişiz. Hiçbir maddi karşılığa değişmeyi bile düşünemeyeceğimiz değerler karşılıksız ya da öldüm fiyatına bir bir elden giderken hiç rahatsız olmuyoruz. Önemsiz, anlamsız ve bayağı menfaatler karşılığında bilincimizi yitiriyor, her şeye amade duruma düşüyoruz. Davranışlarımızla çağlar açıp dirilişlere vesile olacakken, karanlıklara göz kırpıyor, ışıkları kendi ellerimizle söndürüyoruz. Yüzümüz kızarmıyor, köşe bucak kaçmıyor ve maalesef Allah’tan korkmuyor, kuldan utanmıyoruz. Çok ucuza gidiyoruz.

Bireylerin değeri, sahip olduğu ve mücadelesini verdiği fikirleriyle kendini gösterir. Fikirler bireyi terk ettikçe değer de anlam da o kişiyi terk etmeye başlar. Gide gide sonuçta kişiliksiz, karaktersiz ve ilkesiz bireyler çoğalır. Bu tür bireylerin çokluğu ise o toplum için bir felakettir.

 

Gelmeye çalıştığımız nokta şu: Matematikte pozitif  bir değer (çarpan ve çarpılan “0” olmaması kaydıyla) kendinden daha büyük değerlerle çarpıldığı sürece çoğalır. “0” la çarpıldığı zaman değersizleşir. Yutulur ve yok olur.

 

Kendimizi kutlu değerlerle çarpmak yerine maalesef yutan değerlerle çarpar hale geldik. Ne hale geldiğimiz ise alemin malumu.

 

Yazımızı, söylemeye çalıştıklarımızı en veciz şekilde ifade eden çarpıcı ve vurucu bir sözle noktalayıp, işi kolay kılalım.

Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’e ait :

“Dünya bir leştir, peşinden koşan köpektir.”

 

Biz, kimiz?

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

SEDAT ULUPINARLI SEDAT ULUPINARLI
YAZ KUR’AN KURSLARI ÖNEMLİDİR
MUSTAFA DURMAZ MUSTAFA DURMAZ
KUTLU DOĞUMU ANLAMAK
ABDULLAH SUCU ABDULLAH SUCU
BİREY "0" LA ÇARPILSA NE OLUR?
MUHAMMED YAĞCI MUHAMMED YAĞCI
NAMAZ-2

ANKET

SİTEMİZİN İÇERİĞİNİ NASIL BULDUNUZ
Tüm Anketler

T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Çumra Müftülüğü

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi